Choď na obsah Choď na menu
 


POP ART

3. 11. 2009

POP ART

 

Najznámejší predstaviteľ – ANDY  WARHOL

 

CHARAKTERISTIKA :
- Z angl. popular art = všeobecne obľúbené masové umenie
- Vznikol na konci 50. rokov 20. stor. v USA, ako umenie veľkomesta, popierajúce všetky tradície.
- Námetmi i materiálom na tvorbu obrazov a plastík sú obyčajné predmety: konzerva, portrét, fľaša Coca.coly..., ktoré tvorca najfantastickejším spôsobom, zväčší, vyfarbí, premiestni...
- Pop-artisti si kladú za zásluhu, že preklenuli priepasť medzi tzv. "vysokým" umením a životom, že priblížili umenie ľudu.
- Pred obrazmi Pop Art- nestojí divák v rozpakoch. Neprinášajú mu nič nové, čo by už nepoznal zo života. Banálny a bezvýznamný predmet, s ktorým sa človek bežne stretáva a ktorý denne potrebuje, bol povýšený na výtvarnú tému. - Hľadať zmysel diela a skúmať jeho výtvarné kvality nemá význam. Predstaviteľom pop-artu o to nikdy nešlo. Nie je to umenie nápadu či konštrukcie, ale je presným protikladom subjektívneho vnímania sveta.
- Podľa umelcov Pop Art-u nie je umenie len všetko to, čo je v múzeu, čo je vytrhnuté zo súvislostí každodenného života. Tvrdia, že "umenie by nemalo byť len pre vyvolených, ale malo by byť pre všetkých Američanov..."

 

  1. WARHOL

Tyrkysová Marilyn

 

MaoCeTung

MOTÝĽ

 

Šedivý Andy Warhol

 

Kvety

 

 

PORTRÉT MICHAELA JACKSONA OD WARHOLA PREDANÝ

PORTRÉT MICHAELA JACKSONA OD WARHOLA PREDANÝ
19.08.2009
Obraz z roku 1984, na ktorom zvečnil Andy Warhol kráľa popu Michaela Jacksona už má svojho nového majiteľa. Predal sa v newyorskej galérii Vered Art Gallery. Dražiť sa dalo nielen priamo v galérii, ale aj cez internet a telefón. Meno nového majiteľa a sumu, ktorú do obrazu investoval, majiteľka galérie nezverejnila. Ide vraj o milióny.

 

Obraz s rozmermi 76 x 66 centimetrov, ktorý pochádza zo slávneho Thriller obdobia Michaela Jacksona, kúpila Vered Art Gallery v máji tohto roku za 278 500 dolárov na aukcii v Sotheby's. Na predaj ho ponúkla už v júli, no pre veľký záujem ho napokon z aukcie stiahli. V augustovej dražbe mal obraz vyvolávaciu cenu 800-tisíc dolárov, predpoklady boli, že by sa jeho cena mohla vyšplhať až na niekoľko miliónov. Ako však povedala majiteľka galérie Janet Lehr pre agentúru AFP, "cenu nemôžeme zverejniť, ide ale o milióny dolárov". Podľa nepotvrdených informácií sa dielo zobrazujúce usmiateho Jacksona v červenej veste predalo za 10 miliónov amerických dolárov. V prípade, že by to naozaj tak bolo, cena tohto obrazu by bola podstatne nižšia ako pri iných Warholových dielach. So sumou 10 miliónov by sa portrét Jacksona zaradil až na 15. miesto v TOP 25 Warholových obrazoch. Prvenstvo si drží dielo nazvané Zelená havária (Zelené horiace auto I), ktoré sa v máji 2007 p redalo v aukčnej sieni Christie's za neuveriteľných 71,72 milióna dolárov. Na druhom mieste je obraz Double Marlon predaný za 32,5 milióna dolárov a tretím najdrahším predaným Warholovým obrazom je Lemon Marilyn za 28 miliónov dolárov.

 

 

  POP ART

       Rozvíjal sa v USA a Veľkej Británii. Zasahovalo nielen výtvarné umenie Syntéza medzi obyčajným životom a tzv. vysokým umením. Prefabrikát povýšené do výtvarnej formy upozorňovali na výtvarnosť bežných vecí. Prvá výstava bola v Londýne v roku 1956.

Najznámejšie osobnosti Pop Artu:

Hamilton: „Čo robí naše príbytky také príťažlivé“.

David Hockeny:

Ronald Kitaj: podľa Američanov boli jeho obrazy veľmi intelektuálne. Dielo: Vrahovia Rozy Luxemburgovej.

Jasper Johns – Dielo: Terč.

Robert Rauschenberg: maľoval a používal koláž, pracoval s komixami, Dielo: Čierny trh

Andy Warhol: (1928 – 1987) Študoval komerčné umenie, ilustroval časopisy a tvoril reklamy. V 60tých rokoch začal s maľbou niektorých výrobkov ako: plechovky Cambells Používal sieťotlač, pracoval aj ako filmár, natočil asi 60 filmov, bol komerčný umelec. Dielo: portrét Marlin Monroe, Lenin, Jackie Kenedy.

Roy Lichtenstein: Komixi.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.